MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

15 września, po raz drugi w naszej szkole, świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki

International Dot Day to wielka światowa akcja, święto odwagi, kreatywności i zabawy. Motywem przewodnim tego dnia jest kropka z książki Petera Reynoldsa “The Dot”. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom i młodzieży odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię, kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach.

Świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmiku o małej Vashti, która uczy nas, że jesteśmy ważni, że należy wierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko, a następnie rozmawialiśmy o swoich talentach i podejmowaliśmy wiele działań, które miały pomóc chłopcom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

Tego dnia w szkole na lekcjach matematyki wychowankowie uczestniczyli w „kropkowych” zmaganiach, a zajęcia zamieniły się w pracownie rozwijające twórcze myślenie i kreatywność. Rozwiązywane były matematyczne i językowe łamigłówki z kropką w tle, „kropkowe” zadania geometryczne, rozszyfrowywany był tekst zapisany alfabetem Braille’a. Powstała też gazetka: „Moje mocne strony” i „Co motywuje mnie do działania”.

Uczniowie mogli również odczytać za pomocą tableta zakodowane w postaci kodów QR motywujące hasła.

Na zakończenie dnia kropki upiekliśmy czekoladowe babeczki, oczywiście w kropeczki.

W zajęciach uczestniczyło 11 wychowanków ze wszystkich klas. Każdy uczeń znalazł coś dla siebie, coś w czym czuł się dobrze i co sprawiało mu radość.

Zadbaliśmy również  o to, by na elementach garderoby pojawiły się kropki ( nauczyciele). Bo w końcu był to dzień z KROPKĄ w roli głównej!

Każdy uczeń otrzymał pochwałę za zaangażowanie i kreatywność, a zdobywcy 3 pierwszych miejsc nagrody rzeczowe.

Organizacja i przygotowanie: Marta Kałabuk

Współpraca: Sylwester Drozd