DOLNOŚLĄSKI FEASTIWAL NAUKI

Dolnośląski Festiwal Nauki jest największym popularyzującym naukę festiwalem w regionie. Co roku od września do października organizowanych jest kilkaset atrakcji we Wrocławiu i w kilkunastu miastach Dolnego Śląska. Ich organizatorami są uczelnie wyższe Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane.

W programie festiwalu odnaleźć można m.in. wykłady i prelekcje, warsztatów, pokazy i zajęcia w laboratoriach, wystawy, wycieczki czy dyskusje, a wszystko to przygotowane przez naukowców i ekspertów starających się w zrozumiały dla każdego sposób prezentować zjawiska naukowe, najświeższe osiągnięcia oraz kierunki rozwoju ze wszystkich dziedzin nauki, a także kultury i sztuki.

 W ramach XXIV DFN na Politechnice Wrocławskiej przygotowanych było  ponad 150 wirtualnych spotkań, wykładów, pokazów i warsztatów pod hasłem „Od science fiction do Science”, a patronem tej edycji festiwalu jest mistrz literatury fantastycznonaukowej Stanisław Lem, którego setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku.

“Nauka wyjaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka”.

– Stanisław Lem –

Nasi wychowankowie również od kilku lat uczestniczą w tym wydarzeniu. W tym roku odbywało się to w formie online. Chłopcy oglądali m.in.:

  • Cyrk Fizyczny-pokaz, który jest głównym wydarzeniem jakie odbywa się na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego 
  • Jak woda ratuje życie?- wykład Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis 
  • EKOfarby – warsztat Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis
  • Czy szkło zregeneruje kość? – wykład Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN
  • Wieża głogowskiego zamku – spacer online

Marta Kałabuk